Jak wybrać odpowiedni trawnik

Tylko z pozoru wybór trawnika wydaje się prostą sprawą. Najpierw trzeba wiedzieć, czy interesuje nas już gotowa darnina, czy też jednak zdecydujemy się na jedną z mieszanek nasion. Kiedy już wybierzemy którąś z opcji, to wówczas pozostaje już tylko odpowiednie przygotowanie podłoża oraz dbanie o murawę. Cierpliwa i systematyczna pielęgnacja (w tym regularne podlewanie i przycinanie) da w efekcie trawnik jak z bajki.

Szybko czy oszczędnie?

Przy wyborze murawy pierwszą ważną kwestią jest, czy chcemy wydać na nią więcej i mieć szybko, czy też nie spieszy nam się i chcemy zaoszczędzić na tym wydatku. To dylemat, jaki trzeba rozstrzygnąć pomiędzy rolką a siewem. Pierwsza opcja nie wymaga wielkiego nakładu pracy i daje szybki efekt, ale jest kosztowna. Sprawdzi się zwłaszcza w miejscach pochyłych, gdzie z kolei zasiane ziarna mogłyby łatwo zostać wypłukane. Jest to także najlepsze rozwiązanie, gdy za założenie trawnika zabieramy się przed nadejściem przymrozków lub upałów. Wówczas szanse na to, że uzyskamy piękną murawę z ziaren, raczej są marne. W innych okolicznościach, zamiast gotowej darniny można podjąć się samodzielnego wyhodowania trawy i tym samym koszt zakupu ziaren będzie proporcjonalnie mniejszy.

Gęsty i równy gazon

Trawnik z rolki zapewnia więc szybki efekt, gdyż piękną murawę mamy zaraz po jego rozłożeniu. Jego zaletą jest to, że można go praktycznie założyć o dowolnej porze pomiędzy marcem a listopadem. Jeśli wybierzemy trawnik z rolki wyhodowany na folii, który ma delikatniejsze źdźbła, to możemy po nim od razu chodzić. Gdy jednak będzie z gruntu, wówczas dopiero po upływie ok. 3 tygodni. Charakteryzuje go większa gęstość, ale trzeba mieć na uwadze ryzyko, że trawa się nie ukorzeni i zżółknie z powodu mechanicznego oddzielania darni od gruntu, podczas którego korzenie są skracane nawet o połowę. Jeśli chodzi o gotową darninę, to są małe szanse na to, że nie przyjmie się ona w miejscu, w którym na nią przeznaczyliśmy. Do jej rozłożenia najlepiej wezwać fachowców – układanie trawy z rolki jest dość pracochłonnym zajęciem. Uzyskana w ten sposób trawa – gęsty i równy gazon – nieco wolniej przystosowuje się do panujących warunków niż naturalnie wysiana.
Zakupione rolki trawy układa się pasami naprzemianległymi, czyli podobnie jak cegły w murze. Powinny do siebie ściśle przylegać, ale nie nachodzić na siebie.

Kreatywny siew

Trawa naturalnie zasiana to z kolei opcja, która stwarza wiele kreatywnych możliwości. Po pierwsze można mieszać ze sobą nasiona różnych gatunków i dopasować je pod indywidualne warunki. Po drugie to wysiewający mogą samodzielnie nadawać jej kształt. Oczekiwanie na piękną murawę wymaga jednak cierpliwości. Pierwsze siewki pojawią się dopiero w okresie 1-3 tygodni, ale zanim na trawniku postawimy pierwsze kroki minie jeszcze trochę więcej czasu. Trawa jest bowiem zbyt delikatna. Najlepszym okresem na wysianie trawnika jest przełom kwietnia i maja oraz września i sierpnia. Wówczas jest mniejsze ryzyko, że nasiona się nie przyjmą.
Jeśli natomiast chodzi o wybór mieszanek nasion, to zależeć on będzie od tego, jakie nasza murawa ma mieć przeznaczenie. Są bowiem mieszkanki uniwersalne, czyli rekreacyjne, które przyjmą się w większości przydomowych ogródków. Są także ozdobne, a więc dywanowe, które z kolei wysiewa się na niewielkich powierzchniach, tworząc bardziej dekoracyjny gazon. Do miejsc zacienionych poleca się mieszkanki parkowe, które również są opcją ozdobną, nienadającą się do deptania. Łąkowe to propozycja łącząca w sobie zarówno trawę, jak i popularne na łąkach kwiaty. Z kolei mieszanki regenerujące przeznaczone są do dosiewania trawy, gdy jest przerzedzona i chcemy ją wzmocnić lub powiększyć jej obszar. Zawsze warto zakupić więcej nasion, niż wychodzi nam z matematycznych obliczeń na obsiewaną powierzchnię. Zapas może się w każdej chwili przydać.

Od łąki po rekreację

Skoro już wybraliśmy – trawnik z siewu lub z rolki, to pozostaje jeszcze kwestia jego docelowego przeznaczenia.
Łąka kwietna raczej mało ma wspólnego z tradycyjnym trawnikiem, ale jest alternatywą dla dużych połaci działkowych, na koszenie których nie ma chętnych lub brakuje czasu czy chęci. Ładnie komponują się także w dużych ogrodach utrzymanych w naturalnym stylu. Mieszanki łąkowe zawierają nasiona wielu pięknie kwitnących kwiatów takich jak np. Chabry, maki. Przycina się je tylko raz w roku.
Murawa rekreacyjna sprawdzi się w przydomowych ogródkach i świetnie poradzi sobie z deptaniem, słońcem, jak i półcieniem. Aby utrzymać ją jak w najlepszym stanie, trzeba co 7-10 dni ją kosić. Tego typu trawnik sprawdzi się także jako boisko do piłki nożnej. Większej pielęgnacji za to będzie wymagała murawa wykorzystywana jako pole golfowe czy do gry w hokeja na trawie.

Trawnik tzw. Reprezentacyjny (lub inaczej przydomowy, dywanowy) to wariant, który wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Na glebach piaszczystych dodaje się torf, a na glebach gliniastych – torf i piasek.
Na koniec jeszcze jedna kwestia, która często budzi wątpliwości – czy idealny trawnik powinien być płaski? Pomijając kwestie przeznaczenia, to różnego rodzaju doliny czy pagórki mogą w ciekawy sposób urozmaicić ogród.