Jak wybrać odpowiednią fugę?

Urządzając mieszkanie, czy też dom prywatny, musimy przeanalizować dokładnie wiele istotnych kwestii. Niektóre sprawy mogą wydawać się błahe, ale po jakimś czasie zauważamy, że nie do końca takie są. Aby stylowo wyposażyć wnętrze warto zapoznać się z aktualnymi trendami w tym zakresie. Mowa jest tu między innymi o wybieraniu i układaniu płytek. Mogą być to płytki ceramiczne, płytki klinkierowe czy też prestiżowy kamień. Tego typu kwestie warto przeanalizować nie tylko wówczas, gdy urządzamy nowe mieszkania, ale także, gdy wykonujemy gruntowne remonty mieszkań. Przy wyborze płytek istotna będzie nie tylko ich kolorystyka, wielkość i zastosowany materiał, ale także rodzaj zastosowanych fug.

Fugi to elementy, które łączą płytki. Jest to specjalistyczne spoiwo, dlatego termin fugowanie bywa zastępowany terminem spoinowanie. Na co trzeba zwracać uwagę przy wyborze fugi? Z pewnością na to, gdzie ma ona zostać zastosowana. Inaczej bowiem wybiera się te elementy do pomieszczeń, gdzie często mamy do czynienia z wilgocią, a inaczej do przedpokoju czy do kuchni. W niektórych pomieszczeniach fugi muszą być wyjątkowo odporne na zmianę temperatur, czy też na częsty kontakt z wodą (chociażby na skutek mycia podłogi). Fugi mogą być wąskie lub szerokie. Mogą też mieć zróżnicowaną kolorystykę. Ciężko jednoznacznie powiedzieć, jak należy wybierać fugę. Wiele w tym zakresie zależy od indywidualnych upodobań poszczególnych osób. Wielbiciele rozwiązań klasycznych bardzo często dobierają kolor fugi do koloru płytek. W nowoczesnych wnętrzach możemy zaobserwować zupełnie odmienne rozwiązania. Modernizm pokazuje, że kontrastujący kolor płytki z fugą potrafi prezentować się niebanalnie. Dekoracja wnętrz i wybór elementów wykończeniowych powinny uwzględniać zatem indywidualne upodobania poszczególnych osób. Tak jak kolor poszczególnych ścian w jednym pomieszczeniu może być różny, tak samo fuga nie musi mieć takiego samego koloru jak płytka. Można także rozważyć wykonanie fug z brokatem. Jest to rozwiązanie przeznaczone dla osób, które nie boja się odważnych i wyszukanych rozwiązań. W łazienkach płytki ze stylowymi fugami układane są zazwyczaj na podłodze. Również ściany mogą posiadać te elementy. Na suficie w łazience zazwyczaj stosowane jest malowanie tradycyjne lub ewentualnie malowanie natryskowe.

Wybierając fugi pamiętajmy o tym, aby brać pod uwagę nie tylko walory użytkowe materiału, ale także jego wytrzymałość i estetykę. Każdy z nas chce cieszyć się ładnie urządzonym mieszkaniem przez długi czas. Wydawać mogłoby się, że wybór odpowiedniej fugi to detal, a jednak ma wielkie znaczenie. Dla przykładu – zastosowanie kolorowej fugi przy kamieniu może nie być dobrym rozwiązaniem. Kamień ma bowiem swoją specyfikę i sam w sobie tworzy pewną całość, którą jaskrawa fuga mogłaby zakłócić. W takim przypadku warto dobrać kolor fugi do kolorystyki materiału. Inaczej jest w przypadku płytek niewielkich, które chcemy podkreślić i wyeksponować walory poszczególnych elementów. Tutaj można zdecydować się na odważną kolorystykę, a nawet fugę z brokatem. W przypadku płytek dużych zazwyczaj dobiera się kolor fugi do materiału, ale nie musi być to regułą. Najważniejsze jest to, aby rozwiązanie podobało się osobom, które w konkretnym miejscu mieszkają.