Osłony tarasowe i balkonowe

Balkon czy taras to jedno z miejsc, w których lubimy przebywać i lubimy mieć poczucie prywatności. Traktujemy je jako intymną przestrzeń, w której odpoczywamy, spędzamy czas z najbliższymi czy się opalamy. Jak więc uciec przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów lub przechodniów? Przydać się mogą różnego rodzaju osłony tarasowe i balkonowe wykonane z materiałów naturalnych bądź tekstylnych.
Ochrona przed słońcem i wiatrem

Oprócz tego, że osłony tarasowe i balkonowe zapewniają nam prywatność, to jeszcze mogą chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem. To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku tarasów i balkonów, które usytuowane są od strony południowej lub zachodniej. Maty oraz inne elementy osłonowe przydać się mogą w miejscach, które często narażone są na podmuchy wiatru. Będą stanowiły dla nich skuteczną barierę.

Naturalnie … naturalne

Każdy z nas ma inne upodobania materiałowe. Dla miłośników naturalnych rozwiązań w tym zakresie propozycją godną rozważenia mogą być maty bambusowe, wiklinowe lub trzcinowe. Z racji swojej naturalności mogą świetnie wkomponowywać się w otoczenie domu i łączyć strefę pośrednią balkonu lub tarasu z wnętrzem domu czy mieszkania. Wyróżnia je także kolorystyka. Odcienie żółtego, kremowego czy brązowego są uniwersalne i z łatwością można je dopasować do koloru elewacji. Naturalnie ciepłe barwy pędów wikliny, bambusa czy trzciny oraz ich charakterystyczna faktura to z pewnością największe atuty tych osłon. Doskonale będą łączyć się z roślinami balkonowymi i ogrodowymi oraz pasować do mebli wypoczynkowych. To pomysł nie tylko na aranżację ekologiczną, ale także np. w rustykalnym stylu.
Naturalne osłony balkonowe i tarasowe dostępne są w różnych rozmiarach. Im są jednak grubsze, tym dają większe zacienienie i lepszą osłonę przeciwwietrzną.

Tekstylna szczelność

Jeżeli jednak zależy nam na tym, aby osłona balkonowa czy tarasowa była bardziej szczelna, wówczas lepiej zdecydować się na materiałową. Będzie to lepsza bariera przeciwsłoneczna, przeciwwietrzna oraz skuteczniej oddzielająca nas od wścibskich spojrzeń. W zależności od tego, na jaki kolor i jaką grubość maty tekstylnej się zdecydujemy, możemy zapewnić sobie nawet 100-procentową ochronę w tym zakresie.
Osłony materiałowe występują w bardzo zróżnicowanym wzornictwie. W zależności od indywidualnego gustu może być to np. dekoracja w postaci kwiatowej łąki, imitacja liści bluszczu, rafii lub jednolita kolorystyka np. zielona, żółta, brązowa. W tym ostatnim przypadku możliwe jest uzyskanie ciekawej estetycznie aranżacji i spójnej z balkonowymi czy tarasowymi roślinami. Można też spotkać wersje różnokolorowe, które z pewnością „ożywią” wizualnie to miejsce.
Jeśli zdecydujemy się na matę tekstylną, warto poszukać takiej, która będzie wykonana z niebrudzącej się tkaniny. A jeśli ma przy tym zapewniać jeszcze skuteczną ochronę przed wiatrem, to najlepiej, jeśli będzie uszyta z nieprzepuszczającego powietrze materiału.
Na rynku dostępne są także produkty wykonane z oddychającego materiału, wodoodporne.
Montaż tego typu osłony nie jest skomplikowany. Ułatwieniem będą z pewnością oczka metalowe, które występują w niektórych modelach. Do zamocowania potrzebne będą opaski zaciskowe, które przeznaczone są do konkretnego rodzaju maty.

Innym tekstylnym produktem są taśmy osłonowe. Są one węższe od mat i właściwie stosuje się je tylko w newralgicznych miejscach, które chcemy „odgrodzić”. Kolorowe taśmy pozwalają jednak stworzyć indywidualne kompozycje. Najczęściej występują również w naturalnej kolorystyce, czyli odcieniach brązu, zieleni, szarości itp.
„Pod daszkiem”
Innym rodzajem osłony balkonowej czy tarasowej są markizy, które można zamontować na specjalnym regulowanym wysięgniku. Niektóre modele wyposażone są w kasetę ochronną, dzięki czemu, po zwinięciu materiału chroni go ona przed słońcem i deszczem. Markizy mogą być sterowane ręcznie za pomocą specjalnej korby lub elektrycznym napędem (silnikiem elektrycznym z wyłącznikiem lub sterowanym pilotem), który ułatwi ich rozwinięcie. Wykonane są z trwałych materiałów, odpornych na działanie słońca, deszczu czy wiatru. Warto wybrać takie, które będą dobrze zaimpregnowane, czyli dodatkowo jeszcze antystatyczne, odporne na kurz, olej, pleśń, butwienie i wodę oraz sprawdzić ich klasę odporności wiatrowej (powinna być zgodna z normą EN 13561).
Są też markizy sterowane automatyczne i wyposażone w czujniki pogodowe (wiatr i słońce). Wówczas markiza będzie się rozwijać, gdy zaświeci słońce, a zwijać w momencie, kiedy siła wiatru przekroczy dopuszczalny poziom.
Gdy więc nadchodzą ciepłe, słoneczne dni i przekształcamy nasz balkon czy taras w dodatkowy pokój, idealny do relaksu, leniuchowania, czy miejsce na grilla lub spotkania ze znajomymi, warto pomyśleć o specjalnej osłonie. Zagwarantujemy sobie w ten sposób ciszę, spokój i prywatną przestrzeń. Obojętnie na jakie rozwiązania osłonowe zdecydujemy się na balkonie czy na tarasie, dobierajmy je przede wszystkim pod względem możliwości finansowych oraz założeń aranżacyjnych.