Wybieramy basen ogrodowy

Wybieramy basen ogrodowy

Kiedyś nie był tak dostępny i tak popularny, jak dziś. Większość z nas mogła sobie tylko pomarzyć o nim, a letniej ochłody szukać tylko podczas wakacyjnych wypadów przy hotelach, na miejskich pływalniach lub na liczyć na zaproszenie kogoś, kto już przydomowy basen posiada. Dziś wystarczy mieć tak naprawdę kawałek miejsca w ogrodzie czy na działce rekreacyjnej, a możliwości stworzenia takiej wodnej atrakcji jest sporo.

Basen dmuchany

To najprostszych modeli zalicza się baseny dmuchane. Najczęściej wykonany jest w winylu lub PCV. Jego montaż nie jest skomplikowany – wystarczy tylko nadmuchać go powietrzem (przyda się tu pompka nożna, aby łatwo wygodnie i bez wysiłku wykonać tę czynność). Jest lekki, nie zajmuje dużo miejsca i utrzymanie go w czystości jest prostą czynnością. Nie zużywa się też zbyt dużo wody, aby go napełnić. Z pewnością to doskonała alternatywa w przypadku małych dzieci zwłaszcza dlatego, że z reguły jest płytki i niewielki. Można także zdecydować się na większy model, w którym zmieści się osoba dorosła, ale często taki basen jest nietrwały, bo łatwo go uszkodzić. Basen dmuchany zazwyczaj kupowany jest do małych przydomowych ogródków lub na tarasy czy balkony.

Basen rozporowy

Ten rodzaj basenów również nie należy do trudnych w użytkowaniu. Funkcjonuje na zasadzie rozporowych właściwości wody. Boki ulegają usztywnieniu pod wpływem wody wypełniającej zbiornik. Wykonany jest z trójwarstwowej folii PCV i unosi się podczas wypełniana wodą do momentu, kiedy ściany zostaną naprężone do tego stopnia, że osiągną pełną wysokość. Ponadto w ściankach znajdują się zaworki do podłączenia obiegowej pompy z filtrem.
Gabarytowo jest najczęściej większy od dmuchanego, a do tego solidniej wykonany. Jeśli będzie odpowiednio konserwowany, może służyć nawet przez kilka sezonów. Na rynku dostępne są różne modele tego typu basenu. Niektóre z nich mogą posiadać np. opcję wypełniania wodą tylko do pewnego poziomu, co może mieć znaczenie w przypadku dzieci i ich umiejętności pływackich. Są też i takie, które posiadają w komplecie tzw. kołnierze, czyli górne elementy konstrukcji, które się nadmuchuje i mogą służyć jako oparcia.
Basen rozporowy nie jest dużym wydatkiem i łatwo można ustawić go w ogrodzie. Wymaga jednak równego, gładkiego podłoża takiego jak np. trawnik. Nie potrzebuje za to niczego innego do podparcia. Montaż trwa zazwyczaj 20-30 minut.

Basen stelażowy

Zgodnie z nazwą całą konstrukcję tworzy specjalny, wzmacniający stelaż, złożony ze sztywnych rurek i plastikowych łączników, który zapewnia mu także stabilność, nawet wówczas, gdy rozłożony zostanie na nierównej powierzchni. To najdroższy typ basenu przenośnego, jednak ze względu na to, że jest tak pojemny, duży i wysoki, to bez problemu będzie mogła z niego korzystać cała rodzina. Dla tych, którym zależy na naprawdę wielkim rozmiarze, ciekawostką może być to, że największe modele mogą osiągać nawet ponad 7 metrów średnicy i ok. ponad metr głębokości. Są też i takie, których wewnętrzny wzór ma imitację kafelków basenowych. Jeśli zależy nam na wielkości i niedużym wydatku, to ten model będzie świetną alternatywą.

Baseny całoroczne

Innym rozwiązaniem jest basen całoroczny, który wymaga jednak najczęściej już pewnych prac murarskich czy budowlanych. Świetnie za to będzie prezentował się w większym ogrodzie. Może to być np. nowoczesny, stabilny i bezpieczny wykonany z poliestru, z dużą powierzchnią do pływania. Dzięki temu, że można wybrać sobie różne kształty, jest z pewnością kuszącym pomysłem, a do tego inwestycją na wiele lat.
Bardzo trwałym i odpornym na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych jest niecka betonowa lub marmurowa. Zdecydować się można także na nieckę stalową, która poza eleganckim wyglądem jest szybka w instalacji. Ekologicznym rozwiązaniem jest za to niecka drewniana.
Pamiętaj o niezbędnych akcesoriach

Wybór basenu to jedno, a zakup niezbędnych do niego akcesoriów to drugie. W przypadku modelu przenośnego zacząć trzeba od podkładu, który będzie zabezpieczał jego dno przed uszkodzeniem. Ponadto rozkładając go, unikniemy powstania grzęzawiska wokół basenu. Mogą to być zarówno gruba folia, jak i specjalne panele piankowe, które łączy się ze sobą na wcisk. Kolejną ważną rzeczą są systemy filtrowania np. pompka filtrująca i filtry, które zapewnią czystą wodę w basenie. Warto zaopatrzyć się także w przykrycie do basenu, aby nie wpadały do niego liście lub inne zanieczyszczenia, drabinkę, która ułatwi wejście i wyjście

Doskonała alternatywa dla kąpielisk miejskich

Basen ogrodowy to niewątpliwie nie tylko miejsce, w którym można liczyć na większą intymność korzystania z kąpieli, doskonała alternatywa dla zatłoczonych miejskich czy hotelowych kąpielisk. Jego zaletą jest też to, że można go kupić w przystępnej cenie. Solidnie wykonany może z powodzeniem służyć przez kilka sezonów. Trzeba tylko zadbać o jego pielęgnację. Odpowiedni stan wody można utrzymać dzięki różnym, dostępnym na rynku preparatom (najpopularniejsze są na bazie chloru, najczęściej w tabletkach lub granulacie) oraz akcesoriom do testów i pomiarów czystości wody. Ponadto przed i po sezonie należy go dobrze oczyścić.
Jeśli natomiast chodzi o koszty utrzymania takiego basenu, to ich wysokość będzie uwarunkowana m.in. tym, na jak duży basen się zdecydujemy, jak często będziemy do niego dolewać wody i czy chcemy, aby była podgrzewana.